Monday, June 17
More
    HomeWestern Reserve ConferenceChardonChardon track teams earn sweep of North

    Chardon track teams earn sweep of North

    -

    CHARDON—Chardon’s track teams earned a sweep of visiting North in a dual meet on Wednesday.

    The Hilltoppers won the boys’ competition, 83-45, and the girls’, 100.5-35.5

    Event winners are listed below:

    BOYS

    • High Jump: David Taucher, Chardon/Ethan John Kristopher Cauton, North 4-10
    • Pole Vault: Toby Rogers, Chardon 11-6
    • Long Jump: Landun Henry, Chardon 18-6.5
    • Shot Put: Colin Youdath, Chardon 37-11.75
    • Discus: Colin Youdath, Chardon 117-4
    • 4×800 Meter Relay: Chardon (Grayson Hallam, Joshua Calzada, Dylan Snider, Alex Monikewickz) 8:41.4
    • 110 Meter Hurdles: Mekhi Vanzant, North 16.7
    • 100 Meter Dash: Brayden Sandstrom, North 11.3
    • 4×200 Meter Relay: Chardon (Karl Dietz, Matthew Sopchak, Toby Rogers, Caleb Hewitt) 1:32.6
    • 1600 Meter Run: Thomas Nelson/Taman Chokshi, Chardon 4:43.0
    • 4×100 Meter Relay: Chardon (Landun Henry, Caleb Hewitt, Gavin Wroblewski, Karl Dietz) 44.8
    • 400 Meter Dash: Matthew Sopchak, Chardon 51.1
    • 300 Meter Hurdles: Karl Dietz, Chardon 41.6
    • 800 Meter Run: Daniel Snyder, North 2:09.2
    • 200 Meter Dash: Anthony Catania, Chardon 23.3
    • 3200 Meter Run: Taman Chokshi, Chardon 9:47.8
    • 4×400 Meter Relay: Chardon (Toby Rogers, Samuel Sacerich, Caleb Hewitt, Karl Dietz) 3:39.0

    GIRLS

    • High Jump: Ella Zappola, North 4-6
    • Pole Vault: Abigail Whitehead, Chardon 10-0
    • Long Jump: Abigail Whitehead, Chardon 14-1
    • Shot Put: Amaya Majette, North 28-11.25
    • Discus: Jillian Morrison, Chardon 103-6
    • 4×800 Meter Relay: Chardon (Sarah Eads, Cate Dawson, Lee Kawalec, Lydia Emerine) 11:21.9
    • 100 Meter Hurdles: Ella Zappola, North/Madisyn Frost, Chardon 17.4
      100 Meter Dash: Tatyana King, North 13.4
    • 4×200 Meter Relay: Chardon (Clara Giddings, Bethany Cappello, Aubri Johnson, Julia Siebert) 1:54.5
    • 1600 Meter Run: Mira Palombo, Chardon 5:44.6
    • 100 Meter Relay: North (Rylee Smith, Ashanti Compton, Marissa Harris, Tatyana King) 54.7
    • 400 Meter Dash: Micah Tager, Chardon 1:04.4
    • 300 Meter Hurdles: Madisyn Frost, Chardon 49.9
    • 800 Meter Run: Eve Downs, Chardon 2:23.3
    • 200 Meter Dash: Tatyana King, North 28.4
    • 3200 Meter Run: Sarah Eads, Chardon 13:41.1
    • 4×400 Meter Relay: Chardon (Rylie Johnston, Micah Tager, Cate Dawson, Eve Downs) 4:21.7

     

     

     

     

    - Advertisment -

    Latest News

    Independence standout Casey Adams marches on to West Point

    Independence standout Casey Adams collected 13 varsity letters during her high school career, but the best is yet to come.